معمولاً خیلی از متقاضیان مهاجرت به کشور فرانسه بدون اینکه از جنبه های مختلف و معایب و مزایای زندگی در فرانسه باخبر باشند، دارای تعصبی افراطی هستند و فکر می کنند که زندگی در این کشور اروپایی تنها به انجام کارهای شیرین و رویایی مثل بازدید از موزه های مشهور و تاریخی، خوردن کروسان های تازه و غذاهای خوش طعم فرانسوی و گشت و گذار در محیط زیست زیبای این کشور ختم شده و نمی توان هیچ نکته منفی و یا عیبی را برای مهاجرت و زندگی در فرانسه متصور شد!

اما ما قصد داریم تا در کنار اشاره به مزایای زندگی در کشور فرانسه و اینکه جاذبه های دیدنی فرانسه کدام اند به نکات پنهان و منفی زندگی در این کشور حوزه شنگن نیز پرداخته و به اصطلاح عامی، پیش از اقدام برای رزرو وقت سفارت فرانسه و اخذ ویزای فرانسه، چشم و گوش شما را باز کرده و دید جامعی از شرایط زندگی در این کشور تاریخی و توریستی اروپایی به شما ارائه دهیم.

بنابر این اگر قصد مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور را در آینده ای نزدیک دارید، چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن مطلب معایب و مزایای زندگی در فرانسه اختصاص دهید.

مزایای زندگی در فرانسه

به عنوان یک ایرانی، پیش فرض ذهنی اغلب ما این است که زندگی در یک کشور پیشرفته اروپایی سطح و استاندارد بالاتری نسبت به میانگین استانداردهای موجود در آسیا و خاورمیانه داشته باشد. از آنجایی که این موضوع صحت داشته و مزایای زندگی در فرانسه به معایب آن می چربد، اول گزینه های مثبت مهاجرت به این کشور را به شما معرفی کرده و بعد به سراغ معایب زندگی در کشور فرانسه می رویم.

خدمات درمانی فوق العاده فرانسه

یکی از بهترین فاکتورهای زندگی در فرانسه، خدمات درمانی این کشور است. صرف نظر از میزان درآمد افراد، خدمات درمانی جامعی برای تمامی ساکنین فرانسه ارائه می شود. به بیانی دیگر، بیمه های دولتی فرانسوی قریب به 75 تا 100 درصد هزینه های مختلف درمانی از ویزیت دکتر گرفته تا خدمات دندانپزشکی و نسخه دارو را پوشش می دهد.

شما باید برای حداقل 3 ماه ساکن قانونی در کشور فرانسه باشید تا بتوانید برای بیمه دولتی CPAM ثبت نام کنید. با موافقت با شرایط و ثبت نام شما در سامانه خدمات درمانی دولتی فرانسه، یک کارت سلامت carte vitale به شما داده می شود که حاوی تمامی اطلاعات مورد نیاز برای پوشش هزینه های مراقبت های بهداشتی و درمانی است.

بنابر این، زمانی که به پزشک مراجعه کرده و یا نیاز به تهیه نسخه ای را دارید، ملزم به پرداخت هزینه کمی هستید که بعداً به شما بازپرداخت می شود. برای مثال هزینه ویزیت دکتر عمومی 23 یورو است که با بازپرداخت 75 تا 100 درصدی بیمه، هزینه نهایی شما در حدود کمتر از 6 یورو خواهد شد.

تعادل مناسب بین کار و زندگی

یکی از بارزترین مزایای زندگی در فرانسه به نسبت قشر کارگر و کارمند در ایران این است که فرانسوی ها برای زندگی کردن کار می کنند و سراسر زندگی آنها را کار فرا نگرفته! این بدین معنی است که تعادل مناسبی بین زمان کار و زمان مورد نیاز برای لذت بردن از زندگی برای مردم این کشور وجود دارد.

بنابر آخرین آمار، مرخصی های دارای حقوق سالانه در این کشور معادل 25 روز است، اما برخی موقعیت های شغلی دارای بیش از 40 روز مرخصی با حقوق در این کشور هستند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، روزهای کمتری برای مرخصی با حقوق در نظر گرفته می شود. همچنین لازم به ذکر است که بین 11 تا 13 روز تعطیلی رسمی در این کشور در نظر گرفته شده است.

استاندارد زمان کار در فرانسه 35 ساعت در طول هفته است و ساعتهای کاری بیشتر از این مقدار به عنوان اضافه کاری حساب می شود.

اقتصادی بودن هزینه های زندگی

بنابر محل زندگی شما در این کشور، هزینه های زندگی می تواند جزو مزایا و معایب زندگی در کشور فرانسه باشد! یعنی اگر در نزدیکی برج ایفل معروف در پاریس زندگی کنید، شرایط سختی را برای آماده کرده اجاره بهای بالای خانه در هر ماه تجربه خواهید کرد. اما اگر به سراغ محله های ارزان تر پاریس و یا شهرهای دیگر این کشور بروید، هزینه ها به مزایای زندگی در فرانسه تبدیل می شود.

در واقع، هزینه های زندگی در کشور فرانسه، سیستم آموزشی، خدمات درمانی و حمل و نقل در مقایسه با کشورهایی نظیر انگلیس، آمریکا و استرالیا بسیار کمتر و ارزان تر است. بنابر قوانین دولتی، هزینه های تحصیل و خدمات درمانی فرانسه از محل درآمد مالیات تامین می شود و هزینه پرداختی توسط شما چیزی نزدیک به صفر خواهد بود!

به همین خاطر، دانشجویان بومی و یا بین المللی و بیماران نگران هزینه های سرسام آور آموزشی و یا درمانی نیستند و بخش بزرگی از دغدغه های ذهنی آنها توسط دولت رفع شده است. همچنین اگر به عنوان یک نیروی کار در کشور فرانسه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، کارفرما ملزم به بازپرداخت 50 درصد از هزینه های نقل و انتقال ماهانه شما خواهد بود، وجود این قانون هم شما را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تشویق می کند و هم موجب کم شدن هزینه های ماهانه شما خواهد شد.

طبیعت بکر و کم نظیر

بدون شک یکی از مزایای زندگی در فرانسه به عنوان کشوری فرهنگی، تاریخی و جذاب توریستی، تنوع مناظر طبیعی بکر و دیدنی این کشور است. به بیانی دیگر، شما می توانید از کشور فرانسه بهترین پیست های اسکی در اروپا را در کنار سواحلی زیبا و دره هایی سرسبز و پوشیده از درخت و گل های لاوندر توقع داشته باشید!

این در حالی است که کلی از فعالیت های سرگرم کننده و زیبایی های ذاتی در پایتخت فرانسه یعنی پاریس در انتظار شما هستند و هیچوقت تمامی ندارند. اما یکی از فاکتورها و مزایای مهم دیگر فرانسه، دسترسی عالی به تمام نقاط کشور در مدت زمانی کم است، شما می توانید در عرض 6 ساعت از کوه های ووسگاس در شرق کشور به اقیانوس اطلس در سواحل غربی بروید. پس خیالتان راحت باشد که با تنوع فوق العاده زیست محیطی در کشور فرانسه، هیچگاه حوصله تان از گشت و گذار سر نخواهد رفت.

امکان سفر آزادانه بدون ویزا

طبق توافق فرانسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن، دارنده کارت اقامت و یا ویزای شنگن فرانسه این امکان را دارد تا آزادانه و بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد، به 26 کشور این حوزه معتبر از جمله آلمان، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، سوئد و سوئیس سفر کند.

حتی در صورتی که فردی قصد نقل مکان دائم و زندگی و کار در یکی دیگر از کشورهای حوزه شنگن را داشته باشد، می تواند با انجام مراحل مشخص و پرداخت برخی از هزینه های دولتی، این مهم را انجام داده و به راحتی به یکی دیگر از کشورهای اروپایی همسایه فرانسه برود.

به بیانی دیگر، آزادی سفر و اعتبار بالای کارت اقامت و ویزای شینگن فرانسه یکی دیگر از مزایای زندگی در این کشور است که می تواند در طولانی مدت به حق شهروندی و پاسپورت فرانسه نیز منتهی شده و آزادی و مزایای بیشتری در سفر را به شما تقدیم نماید.

غذاهای خوش طعم فرانسوی

از نان های کروسان کره ای خوش عطر و بو و طعم گرفته تا نوشیدنی ها و پنیرهای تازه و افسانه ای، فرانسه از لحاظ غذا، خورد و خوراک و آشپزی از تمام کشورهای دنیا سرآمدتر بوده و حرف اول را می زند!

موضوع تنها به مزه خوراکی ها محدود نشده وقوانین سخت گیرانه درباره کیفیت و استاندارد غذاها اعمال شده است. این در حالی است که از برچسب و اتیکت (appellation d’origine contrôlée (AOC)) برای بهترین محصولات با بالاترین کیفیت استفاده می شود.

اگر طعم و مزه و کیفیت غذا جزو اولویت های زندگی شما محسوب می شود، مطمئناً غذا و نوشیدنی برای شما جزو مزایای زندگی در کشور فرانسه خواهد بود. مرحله خرید مواد خوراکی از بازارهای روز خود یک تجربه استثنایی است و با حضور در بازار و دیدن محصولات تازه، به راحتی متوجه این موضوع می شوید که چرا تا این اندازه غذاها خوش طعم و خوش عطر است و چقدر فرانسوی ها برای شکم و خوراک شان ارزش قائل هستند!

چیزی که هر وعده غذا را به جای یک کار اجباری و از روی عادت،به یک لحظه هیجان انگیز و لذت بخش تبدیل خواهد کرد.

بدون شک در هر شهر کوچک یا بزرگی  با فروشگاه های نان تازه، فروشگاه گوشت، پنیر فروشی و مارکت های کوچک و بزرگ روبرو می شوید که تمام مایجتاج مورد نیاز شما را دارند.

 

امنیت شغلی در فرانسه

یکی دیگر از مزایای زندگی در فرانسه، کار در این کشور و قوانین نیروی کار است. عموماً تمامی نیروهای کار و کارمندان تحت قراردادی قانونی استخدام می شوند و از این طریق حقوق و مزایای کار آنها تضمین می گردد.

به طور معمول دو دسته قرارداد دائمی CDI و قرارداد دارای مدت معین CDD در این کشور وجود دارد و هر یک از مزایای و معایبی برخوردار هستند، اما در اغلب موارد حق با نیروی کار بوده و تا زمانی که شرکت تحت قرارداد وجود خارجی و حقوقی داشته باشد، امکان اخراج بی مورد نیروی کار به سختی انجام خواهد شد.

از این رو به عنوان یک شهروند مهاجر و خارجی نباید از جنبه حق و حقوق و مزایا و قوانین کار در کشور فرانسه نگران باشید و بدانید که به هنگام استخدام و عقد قرارداد، دارای امنیت شغلی در این کشور خواهید بود.

فرهنگ و تاریخ غنی فرانسوی

زمانی که حرف از کشورهای توریستی و پرمخاطب در سراسر جهان می شود، همیشه نام فرانسه در بین برترین مقاصد تعطیلات و گشت و گذار قرار دارد و این مورد به دلیل تنوع جذابیت های فرهنگی، هنری و تاریخی این کشور است.

بر همین اساس، می توان جذابیت های ذاتی این کشور را نیز جزو مزایای زندگی در کشور فرانسه دانست. از موزه بی رقیب و ارزنده لوور پاریس گرفته؛ جایی که نقاشی معروف مونا لیزا را در خود جای داده تا سواحل خاص نورماندی، کشور فرانسه نقش پر رنگی در تاریخ اروپا داشته است.

این کشور برای قرن های متمادی در زمینه هنر و فشن پیشرو بوده و تاثیر شگرفی در صنایع ذکر شده در سراسر دنیا داشته است. فرقی نمی کند که در کجای کشور فرانسه اقامت داشته و زندگی می کنید، چون در هر صورت، ارتباط واضحی بین گذشته و حال پیدا خواهید کرد.

به بیانی دیگر، هیچ وقت ساختمان های تاریخی و ارزشمند قدیمی در فرانسه خراب نمی شوند و به جای این کار،تلاش فراوانی برای احیا و مرمت آن خواهد شد. تنها کافیست کمی در شهرهای استراسبورگ و یا پاریس به گشت و گذار بپردازید تا ساختمان های مدرن و شیک را در کنار ساختمان هایی قدیمی و باقیمانده از قرن 18 میلادی ببینید!

 

ریتم کند اما زیبای زندگی

یکی از مواردی که از نگاه برخی افراد عیب و از نگاه برخی دیگر جزو مزایای زندگی در فرانسه است، موضوعی است که به طور تقریبی در شیراز خودمان نیز اجرا می شود. معمولاً فرانسوی ها از زمان ناهار یک تا دو ساعته در هر روز لذت برده و دارای زمان های استراحت برای صرف قهوه هستند.

اغلب فروشگاه ها در زمان ناهار ظهر، بین 6 تا 7 بعد از ظهر و تمام روز یکشنبه تعطیل و بسته هستند. البته این موضوع ممکن است برای مهاجران تازه وارد و یا توریست هایی که زندگی با ریتم تند را تجربه کرده اند، غیرقابل تحمل و اعصاب خورد کن باشد، اما با گذشت زمان کمی از زندگی و هماهنگ شدن با سبک زندگی و کار در این کشور، این سختی از بین رفته و به ریتم کند و مناسب تر فرانسوی ها عادت خواهید کرد.

زمان بندی مدارس نیز از 8:30 تا 9 صبح شروع شده و تا 4:30 و 5 بعد از ظهر پایان می یابد و بین 90 دقیقه تا 2 ساعت از این زمان به وقت ناهار اختصاص داده می شود.

حمل و نقل عمومی گسترده و پیشرفته

یکی دیگر از مزایای زندگی در کشور فرانسه که نباید به سادگی از آن گذشت، وجود خیابان ها و اتوبان های استاندارد و فوق العاده، فرودگاه های بین المللی متعدد، شبکه قطارهای سریع السیر TGV و انواع وسایل نقلیه عمومی به روز و کارآمد است.

در واقع سیستم حمل و نقل کشور فرانسه به گونه ای است که هیچگاه آنقدر از مقصد مورد نظر خود دور نیستید و تقریباً تمامی شهرهای فرانسه از انواع وسایل نقلیه عمومی بهره مند هستند. برای مثال شهر بوردو برای داشتن زیرساخت هوشمند و سیستم جامع تراموا معروف است و شهر بزرگ پاریس از سیستم به روز مترو، ماشین های الکتریکی (Autolib’) و دوچرخه های اشتراکی (Vélib) بسیار مناسبی در سطح شهر برخوردار است.

اما اگر در مناطق حومه ای و خارج از شهرهای اصلی زندگی می کنید، بهتر است به دلیل دسترسی کمتر به وسایل نقلیه عمومی به فکر خرید یک وسیله شخصی باشید.

تنوع ملک های قابل اجاره

فارغ از مبحث اجاره خانه که در بخش معایب زندگی در فرانسه به آن می پردازیم، خوشبختانه موارد زیادی برای انتخاب و اجاره ملک در کشور فرانسه و هر یک از شهرهای این کشور زیبای اروپایی وجود دارد که از طریق آژانس املاک و یا وب سایت های اینترنتی به راحتی قابل دسترس بوده و به خوبی جوابگوی نیاز شما خواهد بود.

از این رو، شما می توانید در هر یک از شهرهای معروف و مرکزی و یا مناطق حومه و خارج از مرکز شهر از انواع آپارتمان، خانه و ویلا و یا حتی گزینه های اشتراکی و یا متل های دارای محل خواب و صبحانه ارزان یکی را انتخاب کرده و دغدغه پیدا کردن محل اقامت را کنار بگذارید.

معایب زندگی در فرانسه

اکنون نوبت به معرفی برخی از معایب زندگی در کشور فرانسه می رسد، بالاخره نمی توان این طور توقع داشت که تمامی فاکتورهای این کشور اروپایی مثبت باشد و هیچ نکته منفی در آن وجود نداشته باشد.

کاغذ بازی و بوروکراسی اداری

با نیم نگاهی به نظرات کاربران اینترنتی و یا افراد در حال زندگی در کشور فرانسه به راحتی متوجه این موضوع می شوید که این کشور بسیار بورکراتیک بوده و صرف وقت زیاد برای فهمیدن روال کاری که می تواند بسیار ساده باشد مثل ثبت یک آدرس جدید، چندان غیرمتداول و عجیب نیست! اگر مهارت زبان فرانسوی نداشته باشید، رسماً اوقات جهنمی را تجربه خواهید کرد.

این درست است که وب سایت های دولتی فرم هایی را برای کارهای مورد نیاز شما در دسترس قرار داده اند، اما شرایط پیگیری و پیشرفت کار شما کاملاً به فرد مسئول انجام کارتان و حالت آن روز وی بستگی دارد!

حتی ممکن است که بعد از ارسال تمامی اسناد و انجام کارها و مراحل لازم، نیاز به صبوری و زمان زیادی برای دریافت پاسخ از جانب ارگان دولتی در این کشور داشته باشید.

بنابر تجربه شهروندان خارجی که چند سالی را در فرانسه زندگی کرده اند، ممکن است دریافت یک گواهی رانندگی و یا تبدیل آن از کشوری به کشور دیگر، بیش از یک سال زمان برده و نیاز به حضور چندباره و شرکت در چندین مصاحبه بی مورد از شما داشته باشد.

شرایط تمدید اعتبار ویزا

یکی دیگر از معایب زندگی در فرانسه به عنوان یک شهروند خارجی، شرایط تمدید اعتبار ویزا است که وابسته به بورکراسی پیچیده و ناکارآمد فرانسوی بوده و سختی های زیادی برای شما دارد.

بر همین اساس شما به طور تقریبی باید از 6 ماه قبل از پایان یافتن اعتبار ویزای خود، برای تمدید آن از سازمان های دولتی ذیربط اقدام کنید. فرقی نمی کند که نوع ویزای شما تحصیلی و یا بلند مدت باشد، چون در هر صورتی باید مراحل متعدد و زمان بری را طی کرده و در اغلب موارد صبر ایوب داشته باشید!

نرخ بالای مالیات

یکی از موضوعاتی که به عنوان یک توریست چندان با آن روبرو نشده و تنها با زندگی در این کشور امکان رویارویی با سختی های آن را دارید، یکی دیگر از معایب زندگی در فرانسه یعنی نرخ بالای مالیات اعمال شده توسط دولت این کشور است.

بنابر آمار، فرانسه جزو ده کشور برتر از نظر دریافت مالیات از شهروندان است و این مورد ارتباط نزدیکی با خدمات درمانی دولتی و شرایط تحصیل رایگان این کشور دارد.

مالیات برای تمامی خدمات و سرویس ها اعمال می شود و برای خریدهای بزرگی مثل خرید ملک در فرانسه و یا ماشین، به شکل معناداری خود را نشان می دهد.خصوصاً اجاره خانه ها و آپارتمان های پاریس و یا جنوب فرانسه که قیمت بالایی دارند.

در حال حاضر، میزان مالیات بر درآمد در کشور فرانسه برابر با 46 درصد است، اما این تنها مالیات موجود نبوده و مالیات برای خانه، تلویزیون و حتی اضافه حقوق و درآمدهای بالا نیز اعمال می شود. در اوایل زندگی و ورود به کشور فرانسه، ممکن است مقدار بالای مالیات ها برای شما اذیت کننده و غیرقابل تحمل باشد، اما اگر کمی به نرخ بیکاری، سطح خدمات آموزشی، حمل و نقل عمومی و یا خدمات درمانی نگاه کنید، متوجه وجود این آمار و ارقام می شوید و می توانید راحت تر خود را با این سیستم هماهنگ کنید.

چالش و موانع زبان فرانسوی

همان طور که می دانید، اغلب کشورهای اروپایی به زبان انگلیسی صحبت می کنند، اما فرانسه از این قاعده مستثنی بوده و زبان بومی آن فرانسوی است. بر همین اساس، شما ملزم به یادگیری این زبان خارجی برای زندگی در این کشور هستید.

اگر زبان فرانسوی شما قوی نباشد و نتوانید به خوبی ارتباط برقرار کنید، شرایط زندگی برای شما در کشور فرانسه سخت شده و حتی ممکن است در برخی موارد غیرقابل تحمل شود.

وقتی که به تدریج این زبان را یاد می گیرید، متوجه این موضوع می شوید که پیدا کردن دوست جدید، شغل جدید، ویزیت دکتر و تعامل موثر با بوروکراسی اداری فرانسه راحت تر از چیزی بوده که تصور می کردید.

بهتر است قبل از سفر به کشور فرانسه شروع به یادگیری فرانسوی کنید، اما اگر موفق به اخذ ویزای بلند مدت این کشور شوید، می توانید برای پیشرفت بیشتر در دوره های رایگان زبان ارائه شده توسط دولت فرانسه شرکت نمایید.

وضعیت بازار کار

به طور حتم، یکی از معایب زندگی در کشور فرانسه وضعیت نامناسب بازار کار این کشور است. به بیانی دیگر، اگر شرکتی قصد افتتاح یک شعبه در قاره اروپا را داشته باشد، به طور معمول فرانسه در آخرین اولویت انتخابی قرار دارد و علت آن بستگی زیادی به میزان مالیات ها دارد.

شاید باور این موضوع سخت باشد، اما کارفرما برای استخدام شما ملزم به پرداخت مالیات (مشارکت کارفرما) به دولت است  و مقدار آن در حدود 25 تا 45 درصد از دستمزد ناخالص شما خواهد بود.

یعنی اگر درآمد خالص شما بعد از پرداخت مالیات در فرانسه 30 هزار یورو در سال باشد، مجموع هزینه پرداختی برای استخدام شما در شرکت مستقر در فرانسه 58 هزار یورو بوده است. این به معنی مالیات 28 درصدی قابل پرداخت توسط شرکت است که برای بسیاری از سازمان ها قابل قبول نبوده و به همین خاطر از افتتاح شعبه و فعالیت در فرانسه اجتناب می کنند.

در واقع، تمایل نداشتن شرکت ها به فعالیت در این کشور اروپایی موجب کم شدن موقعیت های شغلی و در نتیجه سخت بودن پروسه پیدا کردن کار مناسب در شهرهای بزرگی مثل پاریس خواهد بود.

اعتصابات گسترده

برخلاف ایران، فرانسوی ها به اعتصابات گسترده اعتقاد داشته و به همین خاطر تعداد روزهای کاری زیادی به دلیل برگزاری اعتصابات متعدد در این کشور از دست می رود.

به بیانی دیگر، اعتصاب بخشی از فرهنگ فرانسوی بوده و خواه ناخواه بر روند زندگی شما نیز در این کشور تاثیر خواهد داشت. بدترین نوع آن اعتصابات سیستم حمل و نقل کشور است که بدون اخطار قطار یا مترو و حتی پروازها به کار خود ادامه نداده و از حرکت باز می ایستند.

از این رو، اگر در حال برنامه ریزی برای سفر به نقطه ای و یا رفتن به سر کار باشید، ملزم به استفاده از روش جایگزین مثل تاکسی یا پیاده روی بوده و یا یکی از معایب زندگی در فرانسه به طور کلی برنامه روزانه شما را مختل کرده و مانع از پیشروی آن می شود.

گرانی سفرهای داخلی

کشور فرانسه دارای شبکه پیچیده ای از قطارهای سریع السیر است که در کل کشور حرکت می کنند و سفر کردن را بسیار اسان کرده اند. اما جنبه منفی این موضوع هزینه آن است. بر همین اساس، در مواقع تعطیلات و به اصطلاح HIGH SEASON هزینه استفاده از این قطارها به طور سرسام آوری زیاد می شود و جزو معایب زندگی در فرانسه به شمار می آید.

یعنی حتی ممکن است هزینه سفر از پاریس به برلین آلمان خیلی مناسب تر و ارزان تر از هزینه سفر از پاریس به استراسبورگ شود! فرانسه زیبایی های توریستی و طبیعی بسیار زیادی در طول سال دارد، اما اگر توجهی به زمان انتخابی خودتان نداشته باشید، ملزم به پرداخت هزینه های گزافی خواهید بود.

خانه های قدیمی

یکی از موارد بارز شهرهای فرانسه این است که اصولاً فرانسوی ها اعتقاد زیادی به خراب کردن خانه های قدیمی و نوسازی نداشته و کماکان اصرار به بازسازی نصفه و نیمه و استفاده از آپارتمان ها و خانه های قدیمی دارند. البته این موضوع در همه شهرها و همه مناطق یکسان نیست، ولی خانه های در حال استفاده قدیمی که رونمایی زیبا دارند زیاد به چشم می خورد.

از نبود عایق صوتی داخلی مناسب در خانه گرفته تا اتاق های کوچک، حمام کوچک و قدیمی و یا حتی نبود چراغ و روشنایی در خانه و یا وسایل اولیه آشپزخانه، مواردی هستند که زیاد به چشم می آیند و در برخی موارد، مثل مرکز شهر پاریس، شما با مواردی روبرو می شوید که هم آپارتمان بسیار کوچک است( 25 تا 30 متر)، قدیمی است، هم تجهیزات خاصی در آن وجود نداشته و اجاره بهای گرانی دارد.

هزینه زندگی در فرانسه

در نهایت نوبت به آخرین گزینه معایب زندگی در فرانسه یعنی هزینه های زندگی در این کشور می رسد که بالطبع از ایران گران تر است. یعنی به همان اندازه که هزینه های تحصیل در دانشگاه ها کم بوده و خدمات درمانی رایگان ارائه می شود، می توانید انتظار هزینه های چندبرابری را به نسبت کشور مبدا و زادگاه خود داشته باشید، البته در حالت کلی و با در نظر گرفتن میزان حقوق و آزادی و رفاه اجتماعی، این موضوع چندان به چشم نمی آید، اما باز هم بد نیست تا در ادامه برخی از فاکتورهای مهم قیمتی این کشور را با یکدیگر مقایسه کنیم:

بنابر آمار جدید گران ترین کشورهای دنیا از نگاه وب سایت livingcost.org، هزینه های زندگی در کشور فرانسه در حدود 1407 دلار در ماه است و با مقایسه هزینه های 535 دلاری در ایران و خصوصاً تهران، در حدود 163 درصد گران تر است. به بیانی دیگر، فرانسه در رتبه 31 و ایران در رتبه 165 جهان از لحاظ گرانی و هزینه های زندگی قرار دارند.

اما میانگین حقوق بعد از کسر مالیات در فرانسه برای پوشش هزینه های 1.6 ماه در این کشور مناسب بوده و در مقایسه با میانگین درآمد ایران که تنها برای 0.7 ماه در ایران مناسب است در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که درست است که هزینه ها جزو معایب زندگی در فرانسه است، اما به همان میزان مقدار درآمد این کسری را پوشش داده و موجب رضایت شما خواهد شد.

شما می توانید در صورت تمایل برای مهاجرت به کشور فرانسه، اخذ انواع ویزا و اطلاع از روش های موجود مهاجرتی، با کارشناسان نارین سفر تماس گرفته و از مشاوره و خدمات تخصصی ما برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *